Beslenme çantası hazırlama sanatı

Okulların açılmasına az bir süre kalmasıyla birlikte annelerin en hassas olduğu konulardan biri olan beslenme çantasına ne konmalı sorusu yeniden gündeme geliyor. Annelerin çocuklarının evde olmadıkları süre içinde sağlıksız ve içerisinde katkı maddesi bulunan yiyecekleri yemesini engellemek için özenle hazırladıkları beslenme çantalarını çoğu çocuk taşımak bile istemiyor. Çocuk obezitesinin giderek yaygınlaşmasıyla birlikte çocukları dışardan beslenmeye yöneltmek yerine çocukların evde hazırlayacağınız besin değeri yüksek ve sağlıklı yiyecekleri tüketmelerini sağlayabilirsiniz.
Çocuklarının sağlıklı beslenmelerini sağlamak için çabalayan annelerin çocuklarının ilgisini çekecek yiyecekleri hazırlaması artık çok kolay. Hem sizin sağlıklı ve hızlı bir şekilde hazırlayabileceğiniz hem de çocuğunuzun yemek için sabırsızlanacağı beslenme çantası hazırlama önerilerine bakmaya ne dersiniz?
Çocuğunuzun ihtiyacı olan vitamin ve proteinleri alabilmesi için dört temel besin grubundan beslenmesi gerekir. Dört temel besin grubunu; et-yumurta, kuru baklagiller, sebze ve meyveler oluşturmaktadır. Okul için hazırlanan beslenme çantalarının da bu dört temel besin grubundan oluşturulması çocukların dengeli beslenmesi açısından önemlidir. Bu nedenle annelerin beslenme çantalarını hazırlarken dört temel besin grubunu göz önünde bulundurmaları çocuklarının sağlıklı beslenmesi açısından doğru olacaktır.
Beslenme çantasına koyabileceğiniz yiyecekler;
• Beslenme çantasında sulu ve ağır yemeklerin taşınması söz konusu olmadığı için beslenme çantası için hazırlanacak menüler bir kuru yiyecek ve içecek şeklinde oluşturulmalıdır.
• Beslenme çantaları için en ideal yiyecek sandviçlerdir. Sandviçlerin içine; haşlanmış yumurta, ızgara köfte, haşlanmış et-tavuk gurubu gibi besin değeri yüksek sağlıklı besin öğeleri konabilir.
• Hazırlayacağınız sandviçlerin yanına mevsimine uygun taze, iyi yıkanmış meyve ve sebzeler de konulmalıdır.
• Hazırlayacağınız sandviçlerin yanına içecek olarak ayran, süt, su veya taze sıkılmış meyve sularının konması çocuğunuzun sağlıklı beslenme profiliyle uyumlu tercihler olacaktır.
• Beslenme çantasına koyacağınız yiyeceklere alternatif olarak evde hazırladığınız börek, gözleme, tost gibi yiyecekleri de tercih edebilirsiniz. Evde hazırladığınız bu yiyecekleri bir veya iki dilim halinde koyarak, ayran ve taze meyvelerle menünüzü hazırlayabilirsiniz.
• Ayrıca beslenme çantalarının içine koyacağınız fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişler de çocuklarınızın beslenmesini enerji, protein ve mineraller açısından destekleyecektir.
Yukarıdaki örnekleri dikkate alarak hazırlayacağınız lezzetli ve sağlıklı yiyecekler sayesinde hazırladığınız beslenme çantalarının olduğu gibi geri dönmesine engel olabilirsiniz. Çocuğunuzun sağlıklı ve dengeli beslenmesi için hazırladığınız menülerin yanında beslenme çantasının temizliği de ihmal edilmemelidir. Hazırlanan beslenme çantaları her gün boşaltılarak temizlenmeli ve diğer güne hazır hale getirilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir