Bebeklerde kemik gelişimi

Bebeklerde kemik gelişimi için dikkat edilmesi gerekenleri sizin için araştırdık ve yazdık. İşte çocuklarda kemik gelişimi için dikkat edilmesi gerekenler.
Bebeklerin ve çocukların sağlıklı gelimi için aldıkları kalsiyum miktarıyla birlikte kalsiyum emilimi çok önemlidir. Lizin, 0 ve 12 yaş arasındaki bebek ve çocuklarda kalsiyum emilimini arttırarak kemik oluşumunu hızlandırır ve güçlendirir.
Gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamış insan iskeletinde 206 kemik bulunmaktadır. Bebeklerde ise kemik sayısı 300 olmakta ve büyüdükçe kemikler birleşerek iskelet oluşumu tamamlanmaktadır. Bebeklerde kemik gelişimi ve çocuklarda kemik gelişimi için Lizin çok büyük önem taşımaktadır.
Peki, nedir bu lizin?
Proteinlerin yapı taşı olan aminoasitlerden biridir. Aminoasitler vücut dokularını onarır ve enzimlerin oluşturulmasından sorumludur.
Vücudumun sağlıklı olabilmesi için bu aminoasitler yeterli miktarda olması gerekmektedir. Lizin’de aynı şekilde vücudumuzun kemik gelişmesinde önemli rol oynadığı için vücudumuzda yeteri miktarda olması gerekmektedir.
Peki, vücut lizin üretir mi?
Bu sorunun cevabı maalesef hayır. Yani vücudumuz lizin üretemez. Dışarıdan takviye yiyecekler ile yeterli seviyede lizin alamazsak dolayısıyla düzgün bir kemik gelişiminden söz edilemez. Yumurta, baklagiller, tahıl ve süt ürünleri lizin bakımından oldukça zenginlerdir.
Kısaca özetleyecek olursak. Bebeklerde kemik gelişimi için en önemli madde lizin’dir. Lizin, proteinleri olan yapı taşlarından biridir ve kalsiyumun emilmesinde etkili rol oynar. Vücudumuzda lizin bulunmadığı içinde dışarıdan alınmalıdır. Çocuklarda kemik gelişimi sağlıklı olması için vücudumuz da lizin seviyesi yeterli olmalıdır.
Lizin’in başlıca görevleri;
• Beslenme yolu ile vücuda alınan kalsiyumların emilmesini ve vücutta depolanmasını sağlar.
• Emilen kalsiyumlar ile kemik gelişiminin hızlı ve güçlü olmasını sağlar.
• Kas gelişimini güçlendirir ve hızlandırır.
• Hücrelerin yenilenmesini hızlandırmaktadır.
• Yeterli beslenmeyen bireylerin metabolizmalarını düzenleyerek iştahını yerine getirir.
• Lizin sayesinde bebekler kalsiyumdan yeteri kadar beslenerek sağlıklı büyürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir