Bahar yorgunluğuna yakalanma

Bahar aylarında havaların ısınmasıyla beraber neredeyse herkesin içini bir sevinç kaplar. Kış aylarının soğuk ve kasvetli havasından çıkmak her insana iyi gelir. Fakat havaların bir ısınıp bir düşmesi ve belli bir ısı düzeni olmaması sebebiyle insanların metabolizması bahara ayak uydurmakta zorlanır.

Bu durumda çoğu insanda nedeni çözülemeyen bir bıkkınlık ve yorgunluk belirir. Havanın ısınmasıyla insan metabolizması da ısınıyor fakat soğuk aylardan birden sıcak aylara geçilmesi sonucu insan organizması sıcak havaya hemen adapte olamıyor. Bunun sonucunda da çoğu insanda bir bahar yorgunluğu beliriveriyor. Bahar yorgunluğun temel sebebi, yetersiz beslenme ve vitamin eksikliğidir. Bu durumda vücut kendini salarak kişiler anlamsız bir yorgunluğa düşmüş oluyor. Bahar yorgunluğuna yakalanmak istemeyen insanlar öncellikle beslenmelerine dikkat etmeli ve dengeli ve düzenli beslenmek zorundalar.
Mevsime uygun taze meyve ve sebzelerin tüketilmesi yorgunluk hissinizin ortadan kalkmasına yüksek oranda yardımcı olur. Özellikle de yüksek derecede vitamin içeren besinlerin tüketilmesi önemlidir. Portakal, limon, kivi, ıspanak, maydanoz, karnabahar ve yeşil biber benzeri meyve ve sebzeler tüketerek bahar yorgunluğunun üstesinden gelmek mümkün. Kısaca sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Sağlıklı beslenme açısından omega 3 tüketimi çok önemlidir. Balık, ceviz ve fındık gibi ürünler sizin bağışıklık sisteminiz güçlendirerek daha zinde olmanızı sağlayacaktır. Gün için beslenmenize dikkat ederek ve omega 3 içeren besinler tüketerek bahar yorgunluğuna yakalanma ihtimalinizi düşürebilirsiniz.
Gün içinde hiçbir öğünü kaçırmamalısınız. Özellikle sabah kahvaltısı en önemli öğündür. Sabah kahvaltısı hem sizi zinde tutar hem de sizde mutluluk hormonu salgılar. Ancak sabah kahvaltınızda yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bol bol sebze ve meyve tüketmelisiniz. Ayrıca su ve sıvı tüketimi de yorgunluk ve bıkkınlık hissinizi azaltır. Sıvı tüketimi yapma için veya su içmek için susamayı beklemeyin. Gün içinde sık sık su içmelisiniz ve sıvı tüketmelisiniz. Tüketmeniz gereken yiyecekler yanında tüketmemeniz gereken yiyecekler de bulunmaktadır. Özellikle tatlı tüketimini mümkün olduğunca azaltmaya çalışın. Sizi zinde tutmak için sıvı olarak sadece su yetmez. Ayrıca bitki çayları da tüketmeniz gerekmektedir. Kuşburnu ve adaçayı gibi bitki çaylarını tüketerek bahar yorgunluğuna yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Bu bitki çayları özellikle A, B1, B2, C ve E vitaminleri içerdiği için sindirim sisteminizin iyi çalışmasını sağlıyor. Bu da sizi yorgunluğa sevk edecek durumlara karşı korur.
Bazı doktorların tavsiyelerine göre özelikle üzüm pekmezi tüketimi bahar yorgunluğuna yakalanma riskini oldukça azaltıyor. Üzüm pekmezi özellikle gribe yakalanma riskini azaltıyor. Ayrıca akciğer ve karaciğerlerinin güçlü kalmasını sağlıyor. Üzüm pekmezinin bahar yorgunluğunu önleyici bir besin olmasının sebebi kana çok çabuk karışmasıdır. Kana çabuk karışması sonucu üzerinizdeki yorgunluğu ve bitkinliği alarak zinde kalmanızı sağlıyor.
Kuruyemiş tüketimi de yine bahar yorgunluğuna yakalanma riskini azaltan yiyecekler arasında. Badem, fındık ve ceviz gibi kuruyemişler içerdikleri E vitamini sayesinde yorgunluğu önleyici besinler arasında. Her gün bu kuruyemişleri tüketmek de fayda vardır. Ara ara tüketmek yerine her gün az bir miktar tüketmek daha yararlıdır. Örneğin gün içinde 10 civarında fındık, yine aynı miktarda badem ve 2-3 ceviz tüketmek bahar yorgunluğuna karşı birebirdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir