Aspirinin faydaları nelerdir

Aspirin salisilat (sa-LIS-il-yedi) ‘dir. Bu ağrı, ateş ve iltihaba neden vücuttaki maddeleri azaltarak çalışır. Aspirinin gece yatarken kullanılmasının daha faydalı olabileceği, kalp krizi ve beyin olaylarının önlenebileceği düşünülüyor. Aspirin ağrıyı tedavi ve ateş veya inflamasyonu azaltmak için kullanılır. Bazen kalp krizi, felç ve göğüs ağrısı (anjina) tedavi etmek veya önlemek için kullanılır. Aspirin sadece bir doktor gözetiminde kardiyovasküler durumlar için kullanılmalıdır. Kan sulandırıcı olarak kullanılır. Gece yatarken alınan aspirinin gündüze oranla daha fazla yarar sağladığı ortaya çıktı.

İzmir Kent Hastanesi kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Cevad Şeküri, bu tespitin Hollanda’daki bir araştırmanın sonucu olduğunu söylüyor. Aspirin, damar içerisinde pıhtı oluşumunu kolaylaştırıyor ve trombosit (kanın pıhtılaşmasında görev alan hücreler)olarak adlandırılan kan parçacıklarının yığılmasını önlüyor. Aspirinin bu etkisinden dolayı felç ve kalp krizini önlüyor. Kalp krizi diğer saatlere göre kıyaslandığında en çok sabah saatlerinde meydana geliyor. Gece yatarken alınan aspirin kalp krizi riskini büyük oranda azaltıyor. Aspirinin yan etkileri olabilir. Doktor tavsiyesi altında kullanılması gerekmektedir.
Aspirinin Yan Etkileri Şunlardır;
Eğer aspirin alerjik bir reaksiyon bu işaretlerin varsa acil tıbbi yardım alın(112 yi arayın) zor nefes alma; dudaklar, dil, ya da boğaz yüzünüzün şişmesi.
Bu ilacı kullanmayı durdurun ve varsa seferde doktorunuza başvurunuz:
1)kulaklarda çınlama, konfüzyon, halüsinasyonlar, hızlı solunum, nöbet (irade dışı kasılmalar);
2)şiddetli bulantı, kusma veya mide ağrısı;
3)kanlı veya katran gibi dışkı, kan veya kahve telvesi gibi görünüyor 4)kusmuk tükürme;
5)ateş 3 günden daha uzun süren veya
6)şişme, ağrı
7) mide ekşimesi;
8)uyuşukluk ya da afif bir baş ağrısı.
Kimler Aspirin Kullanmamalıdır?
1)Mide hastaları
2)Astım hastaları
3)Mide Ülseri olanlar
4)Böbrek hastaları
5)Bir kanaması veya kan pıhtılaşma bozukluğu olanlar
6)Kalp hastalığı yüksek tansiyonu olanlar
7)Kalp Yetmezliği olanlar
8)Hamile olanlar(Aspirin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı kullanırken emzirmemesi gerekir.)
9)Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir