Aşırı Saç Dökülmesi Neden Olur

Aşırı Saç Dökülmesi Neden Olur
Saçlarımın birden çok nedenlere bağlı olarak dökülmektedir. Saç dökülmesi aslında normal ve olması gereken bir durumdur. Önemli olan ise saçlarımızın dökülme miktarıdır. Buna bağlı olarak da saçlarımızın neden döküldüğünü bilmek büyük önem taşımaktadır.
Aşırı saç dökülmesi neden olur ve nasıl önleyebiliriz. Dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?
İnsanın günlük 200 tele yakın saçının dökülmesi normal bir durumdur. Saçlar da, vücudumuzda ki diğer hücreler gibi kendini yenilenmektedir. Saçların kendini yenilemesi ise yaklaşık 6 yıl sürmektedir. Saçlarının çok sık döküldüğünü düşünen bir insan psikolojik olarak kendini rahatsız hissedecektir. Saçlarının dökülmesini engellemek amaçlı çeşitli önlemler almaya çalışacaktır. Böyle durumlarda yapılması gereken öncelikle saçların neden döküldüğünü keşfetmektir. Çünkü sorunun nedenini bulamadıkça bunun için de önlem almış olamayız.
Bu makalenin bilgilendirici bir içerik olduğunu bilmeli ve aşırı saçınızın döküldüğünü düşünüyorsanız bir cilt hekimine görünmelisiniz. Aşırı saç dökülmesi neden olur maddeler halinde inceleyelim.
Uygunsuz kozmetik ve saç bakım ürünü: Yapılan araştırmalar ortaya koymuştur, kişinin saç yapısının farkında olmadan uyguladığı saç bakımı yarardan çok zarar vermektedir. Saçınıza uygun olmayan saç bakım ürünleri kullanmak aşırı saç dökülmesine neden olur. Aynı şekilde uygunsuz saç boyası, uygunsuz yapılan perma ve düzleştirme gibi işlemler saçların aşırı derece dökülmesine neden olur.
Mutlaka şampuan kullanımından sonra bir krem kullanınız. Böylece saçlarınızın taranması daha kolay olacaktır. Saçlar ıslak iken daha çabuk kırılabildikleri için, saçınızı havlu ile kurulamaktan kaçınmalısınız. Havlu yerine saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.
Doğum sonrası: Aşırı saç dökülmesi neden olur sorusunun diğer bir cevabı ise doğum yapmaktır. Hamile olan kadınların saçları dinlenme evresinde olmakta ve doğumdan sonra dökülmeye başlamaktadır. Doğumdan sonra aşırı dökülen bu saçlar en fazla 6 ay sonra eski haline geri dönmektedir.
İlaçlar ve Troid hastalığı: Bazı ilaçların saç dökülmesine neden olduğu ispatlanmış bir gerçektir. Aşırı saç kaybı yaşıyorsanız bunun bir belirtisi de kullandığınız ilaç olabilir. Troid hastalığı da aşırı saç dökülmesi neden olur sorunun bir cevabı olarak kabul edilmektedir. Hastalığı tedavisi ile saç dökülmesi önlenmektedir.
Demir eksikliği, doğum kontrol hapları, mantar hastalıkları ve kanser tedavileri aşırı saç dökülmesi neden olur sorusunun diğer cevaplarıdır. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar saç hücrelerinin bölünmesini engellemektedir. Doğum kontrol hapları kimi kadınlarda saç dökülmesi yapmakta ve kullanılan hap değiştirilerek bu dökülme engellenmektedir. Aynı şekilde mantar hastalıklarının da aşırı saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir