Anahtar Kilitte Kırıldıysa Ne Yapmalıyız?

Anahtarınız kilitte kırıldıysa ne yapmanız gerekmektedir?

“Bunu hiç düşünmemiştim”, “Yok artık, benim başıma gelmez” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak istisna da olsa böyle durumlar görülebiliyor. Kapıyı açmak için zorlanabilir, neticede sert metallerden üretilen anahtarınız kırılabilir ve kilidin içerisinde kalabilir. Böyle bir durumda yapacağınız çok birşey yoktur aslında. Kilidin içerisinden anahtarı hiçbir alet ile çıkartamazsınız. Kilidi de yerinden sökemeyeceğinize göre yapmanız gereken en akıllıca şey bir çilingir çağırmaktır. Biliyoruz, bu durum size maddi manevi külfet getirecektir ama en akıllıca yöntem odur.

Ancak oldu da bu işi çilingirsiz halletmek istediniz. O zaman ne yapardınız? Eminiz birçoklarının aklına gelmeyecektir bu yöntem. Sizleri sabırsızlandırmadan cevabı verelim: Mıknatıs

Evet mıknatıs kullanarak kilidin içerisinde kalan anahtarı çıkartabilirsiniz. Ancak bunun için güçlü bir mıknatısa ihtiyacınız var. Onu da o esnada nerden bulursunuz bilemeyiz ama genelde uygulanan yöntem budur. Güçlü bir mıknatıs işinizi çözecektir. Mıknatıstaki çekim gücü her ne kadar kilide takılmış olsa da anahtarınızın parçasını oradan çıkarmaya yetecektir.

Bu yöntem de sadece belli kapılarda işe yaramaktadır. Çünkü hırsızlık için geliştiren değişik kapı ve kilit yöntemleri vardır. Eğer kapınız bu türlü bir kapıysa o zaman profesyonel bir ekipten yardım almak dışında başka çareniz yoktur.

Eğer bu durum basit bir kapıda gerçekleştiyse bu işlemi uygulayabilirsiniz. Bizden söylemesi…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir