Ahşap Çaydanlık Lekesi Nasıl Çıkar?

Biz hanımlar misafirlerimizi hem en güzel sofralarda ağırlamak hem de onları ağırlarken uzun uzun sohbetlere katılmak isteriz. Çay da bu sohbetlerin vazgeçilmez içeceğidir.

Bazen dalgınlıkla masa üzerlerine konan çaydanlıklar masaya zarar vermektedir. Masanın hangi üründen yapıldığının bir önemi yok. Kaynar bir demiri hangi tür masaya koyarsanız koyun kalıcı bir durum yaratacağı ortadadır.

Bu konuda plastik masalar pek önemsenmese de ahşaplarda meydana gelen değişimler can sıkar. Özellikle ahşabın vernikli kısmı kabarık kalkabilir ya da ahşabın üzerinde beyaz bir yuvarlak leke oluşabilir.

İşte bu tip durumlarda kadınlar ne yapacaklarını pek bilemezler. Biz size mobilya üzerine konan çaydanlığın meydana getirdiği beyaz lekeyi nasıl geçireceğinizi anlatacağız.

Sehpa ya da benzeri mobilya masalarda oluşan yanık lekeleri kolonya dökülerek giderilebilinir. Kolonyayı dökerken silme amaçlı dökmeyin. Sadece lekenin oluştuğu yere dökün ve kolonyayı çakmak ya da kibrit yardımıyla yakın. Bir iki saniye sonra söndürün. Bez yardımı ile lekeli yeri hemen silin. Mobilyanızda lekenin olmadığı yere bu yüzden kolonya dökmemelisiniz. Kolonya sayesinde alev alan lekeli yüzey temizlenecektir.

Bu yöntem biraz zor. O nedenle bir başka yöntem sunalım size. Yanık bölgeye iki üç parça kumaş koyun. Bunları yüksek ısıdaki ütüyle ütüleyin. Bölgedeki leke ısı sayesinde kaybolacaktır.

Ya da piyasada bulunan 5 TL civarında olan mobilyalar için üretilmiş olan rötüş kalemlerinden edinin. Mobilya Rötüş kalemleri ile mobilyanızı riske atmadan temizleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir