Ağız kokusu tedavisi

Ağız kokusuna çok farklı etmenler yol açabilir. Koku çoğu zaman kişinin kendisi tarafından hissedilmez çevre tarafından hissedildiğinde kişi açısından sıkıntı oluşturur eşler arasında da soğukluğa meydan verebilir. Bu kokuya sebep olan etmen araştırılmalıdır. Yenen yiyeceklerden, ağız temizliğinden kaynaklanacağı gibi başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Ağız kokusunun başlıca sebepleri; sarımsak, soğan, turşu, sigara, alkol, protez, yemeklerden sonra dişlerin fırçalanmamasıdır.
Hastalık belirtisi olan ağız kokusu rahatsızlıkları da şöyle sıralayabiliriz; diş ve diş eti hastalıkları, bademcik iltihapları, şeker hastalığı, akut romatizma, böbrek yetmezliği, kronik sinüzit, akciğer iltihapları.
DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR: Bu konuda ki sıkıntıların giderilmesi için kullanılan sprey ve gargaralara fazla itibar edilmemelidir çünkü bunlar daha çok ticari amaçlıdır. Yenilen yemekten kaynaklanıyorsa bu ürünler tüketilmemelidir buna rağmen geçmiyorsa ciddi bir hastalıktan şüphe edilmelidir ve muayene edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir