5 Çeşit İlişki Modelinden Sizinkisi Hangisi?

Türlerine göre 5 çeşit ilişki modeli vardır. Bunları okuyun ve sizinkisi hangisi karar verin.

– Bağımsız çiftler: Bu çiftlerin her birinin ayrı arkadaş grupları vardır. Onlar biraraya geldiklerinde karşılıklı etkileşim içinde olurlar. İki kümedirler ve iç içe geçtiklerinde ortak bir alan oluşur. Bağımsız çiftler en çok Avrupa’da görülmektedir. Bu ilişki türü başarısız bir ilişki türüdür. Ortak alan olsa da bağımsız çiftler çocuk istemezler. O nedenle de ortak alan güçlenmez. Her ikisi de bir gün çekip giderler.

– Paralel çiftler: Erken yaşta görücü usülü evlenirler. Zaman içerisinde paylaşımları azalır ve kadın maddi güçlükler yaşadığı için kocaya bağlı hale gelir. Bu ilişkilerin başarı oranı düşüktür. Paralel çiftlerde kadın çocuklaa ve eve bakar, erkek de maddi kazanç peşinde koşar. Yatak odaları dışında ortak paylaşım alanı yoktur. Kadın evililiği maddi nedenlerle devam ettirirken erkek de alıştığı düzen bozulmasın ister.

– Birbirini tamamlayan çiftler: Bir elmanın yarısı gibi olan bu çiftler ideal çiftin tanımıdırlar. Birbirlerini dinler ve anlarlar. Birbirlerine destek olurlar. Başarı oranı yüzde 100’dür. İlişkiyi güçlü tutan unsurlar göze çarpar. Birbirlerini tamamlarlar. Yakındırlar ve çatışmayı yönetmeyi iyi bilirler.

– Yapışık çiftler: Bu çiftler çok daha fazla ortak alana sahiptirler. Arkadaş çevreleri sınırlı, asosyal çiftlerdir. Herşeyi birlikte yaşarlar. Evde fazla zaman geçirirler. Sürekli birbirlerine odaklıdırlar ve birbirlerine bağımlıdırlar. Bu çiftlerde herşey iç içe geçmiş durumdadır. Başarı oranı yüzde 60 olsa da çiftler ayrıldıkları zaman bunalıma giriyorlar. Çocuklarına düşkün anneler bu oranın yükselme sebebini oluşturuyor. Annelerinden ilgi gören çocuklar bu kez de partnerlerine aynı şekilde bağımlı oluyorlar.

– Geleneksel çiftler: Bireysel zevkler gelişmez. Kadın ve erkeğin farklı rolleri vardır. Kadın evi idare ederken erkek de maddi kazanç elde etme peşindedir. Arkadaş sayısı azdır. Çocuk muhakkak vardır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir