Ağlamanın Faydaları

En son ne zaman ağladığınızı hatırlıyor musunuz? Ağlamak bazı insanlar tarafından toplum içinde utanılır bir şey olarak algılanmakta. Örneğin çok eskiden gelen bir laf vardır. Erkekler ağlamaz diye. Ancak bu yazımızdan sonra ağlamanın ne kadar faydalı olduğunu görecek ve belki de kendinizi kötü hissettiğiniz her an ağlamak isteyeceksiniz. Ağlamanın faydaları nelerdir.

Ağlamak yapılan araştırmalarla stresi azalttığı belirlenmiştir. Strese bağlı olarak vücudumuzda kimyasallar oluşmaktadır. Hatta bu kimyasallar hastalık oluşumuna sebep olmaktadır.  Eğer ağlarsanız stres atılır ve kimyasalların oluşması engellenir. Ayrıca ağladıktan sonra kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

Vücudunuzdaki zehirli maddeler ağlama yoluyla atılır. Ağlamak psikolojinizi düzeltir, zor durumlarda daha güçlü bir duruş sergilemenize yardımcı olur.

Bir araştırmaya göre ağlamak yani duygularımızı dışa vurmak fiziksel ve psikolojiksel olarak sizi daha iyi bir duruma getirir. Ağlamak çevrenizdeki insanlarla çok daha güçlü bir bağ kurmanıza yardımcı olur. Örneğin eğer birinin yanında ağlıyorsanız o kişi size daha çok ilgi gösterir.

İleriye adımlar atabilmek, daha iyi bir geleceğe adım atabilmek için ağlamanın faydaları önemsenmektedir. Gözyaşlarınız kuruyan gözlerinizin nemlenmesini sağlar. Yani gözlerinizi daha sağlıklı hale getirir.

Ağlamak gözlerinize dışarıdan kaçan iritanların atılmasına yarar. Ağlamak midenize kalbinize kaslarınıza bulaşabilecek hastalıklara sebep olan hormonları yok etmenize yaramaktadır.

Ağladığınızda burnunuz akar. Bu sayede burnunuzdaki bakterilerden de kurtulursunuz.

Ağladığınızda endorfin hormonu salgılanır. Bu hormon mutluluk hormonu adıyla bilinmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir